Адміністративний центр Вінниччини має чимало туристичних локацій, цікавих для тих, хто небайдужий до історії національної культури, української літератури, мистецтва та його творців.
Однією з візитівок міста є Вінницький літературно-меморіальний музей Михайла Коцюбинського – заклад, що розповідає про життєвий і творчий шлях цього знаменитого письменника та є об’єктом культурної спадщини всеукраїнського значення.
Детально про відповідну садибу-музей, яка відграє важливу роль у духовному відродженні нації, розповідається далі.
Садиба-музей Михайла Коцюбинського: історія створення
Відкриття музею, присвяченого творчості видатного літератора, який був уродженцем міста, відбулося в 1927 році. Споруда для нього була вибрана цілком логічно – адже в стінах цього будинку 1864 року Михайлик Коцюбинський народився. У ньому пройшли дитячі роки письменника.
Уже ставши дорослим, літератор періодично жив у своєму родинному гнізді. Востаннє він відвідав отчий дім, де знаходиться музей Коцюбинського (Вінниця) вже майже сотню літ, в 1897 році.
Моменту, коли відповідний музейний заклад зміг прийняти перших відвідувачів, передувала копітка праця. Ініціатором такої роботи став викладач місцевого педагогічного технікуму О. В. Троцюк. Цьому лектору за допомоги та підтримки групи своїх студентів вдалося розшукати будиночок, у якому раніше мешкала родина великого письменника.
Участь у благородній справі заснування музею-садиби взяв і його молодший брат – Хома Михайлович. По приїзду до Вінниці в особистих справах, він звернув увагу на свій колишній родовий будинок педагогічного колективу школи імені Михайла Коцюбинського.
Таке звернення до місцевої громадськості не лишилося непоміченим. Зокрема, представники місцевої влад на чолі з відомим істориком та краєзнавцем В.Д. Отамановським створили комісію, яка мала увічнити пам’ять М. Коцюбинського.
Відомо, що його родина з Вінниці до Чернігова переїхала 1897 року, попередньо продавши свій невеличкий маєток. Після того споруда змінила кілька власників. Зрештою вона занепала й потребувала ремонту. Ліва її частина взагалі була зруйнованою, а в правій, що не перебувала також у повноцінному житловому стані, мешкало три сім’ї. Подвір’я та садок були настільки занедбаними, що виглядали жахливо.
Для ремонту, реставрації та впорядкування садиби Хомою Михайловичем Коцюбинським було докладено багато зусиль. Саме він став першим очільником новоствореного музейного закладу та фундатором його найперших експозицій.
Експозиція та цікаві факти
Експонати, що демонструє відвідувачам садиба-музей Коцюбинського у Вінниці, розташовуються в п’яти кімнатах.
Кожна з представлених у меморіальному будинку експозицій, побудованих за хронологічним принципом, висвітлює події життя та послідовно розкриває важливі віхи творчого шляху письменника, нерозривно пов’язані з його громадської діяльністю.
Виставки закладу включають багато реліквій. До категорії особливо цінних експонатів варто віднести метричну книгу, що містить запис про народження Михайла Коцюбинського, та найперші видання творів письменника, що вийшли ще за його життя.
Музейний фонд, який налічує більше дев’яти тисяч експонатів, включає книги з автографами знаменитого літератора та інші цікаві матеріали.
Вінницький музей Коцюбинського варто відвідати, щоб побачити в ньому взірці рукописів, світлин, перекладів творів Михайла Михайловича різними мовами та його особистих речей.
На території садиби збереглися такі споруди як комора та сторожка, а ще садок із фруктовими деревами та липами. Відомо, що деякі з цих зелених велетнів посадив ще дід письменника – Максим Абаза. А магонію падуболисту й тамариск привіз до свого батьківського саду з Криму сам Михайло. Вдалося зберегтися тут і субтропічним агавам, які письменник дуже любив.
У цьому закладі також експонуються полотна талановитих вітчизняних живописців – авторами даних картин є Г. Якутович, О. Кульчицька, М. Жук, І. Касіян та І. Їжакевич.
Представлені у музеї і скульптурні роботи, створені Ф. Коцюбинським та І. Гончарем.
Відомо, що цей осередок української духовності відвідувався багатьма поетами й письменниками минулого століття – Андрієм Малишком, Павлом Тичиною та Володимиром Сосюрою. Бували в ньому й Максим Рильський, Михайло Стельмах та чимало інших видатних майстрів літературного жанру.
1934 року очільником музею став молодший син Михайла Коцюбинського Роман. Інші члени родини та нащадки письменника також зробили свій внесок у популяризацію його творчості. Серед них варто назвати відомого літературознавця Михайлину Хомівну Коцюбинську, доньку письменника Ірину, внука Юлія і правнука Ігоря.
Сучасне життя закладу
Нині музей М. Коцюбинського у Вінниці має статус значного науково-методичного та культурного центра. Керівництво цим закладом наразі здійснює Федір Панчук, що є заслуженим діячем мистецтв України та членом національної спілки журналістів.
Музей-садиба письменника став традиційним місцем проведення літературних та мистецько-культурних заходів у місті – фестивалів, конференцій, презентацій тощо.
В останні роки освітяни Вінниччини використовують цей заклад під час інтерактивних форм роботи зі школярами та студентами, зокрема літературних екскурсій-квестів «Розваги сонцелюбів» та мистецьких дійств.
Прикладом такої сучасної програми, доступної наразі великій кількості глядачів, є проект «Ніч у музеї».
Пов’язане теперішнє життя музею Коцюбинського і з роботою дитячих гуртків, в яких юні вінничани осягають ази образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва.
Відвідувачі цього закладу відзначають, що в ньому панує особлива атмосфера, наповнена високою духовністю. Часто тут відбуваються зустрічі літераторів-початківців та відомих сучасних метрів літературної творчості, вернісажі живописців, дитячих малюнків, фотовиставки тощо.
Кожній людині, чиє життя причетне до творчості або зовсім далеке від неї, цей будинок-музей дарує душевне світло та натхнення.
Актуальна інформація
Знаходиться садиба-музей Михайла Коцюбинського (Вінниця) за адресою: вулиця Івана Бевза, 15.
Відчинена вона для відвідувачів з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00. У суботу та неділю заклад не працює.
Дістатися від залізничного вокзалу до музею туристи можуть тролейбусами № 5, № 6 та № 11 або трамваєм № 1, № 4 та № 6. Вийти слід на зупинці «Музей Коцюбинського».
Більше цікавих місць в Вінниці можете знайти в категорії “Туризм” на нашому сайті.