Іванів – це село, яке розташоване у Вінницькій області. Відстань до обласного центру – 41 кілометр. Що подивитись в Іванові? Тут є досить багато пам’яток, адже село має дуже давню історію, яка по собі лишила цікаві й визначні місця. У населеному пункті проживає трохи більше 4-х тисяч жителів. Історія села почалася ще до 13 століття. Вперше про нього згадується у 1410 році або у 1537 році за іншими даними. У 1578 році містечко отримало Магдебурзьке право.
Іванів: цікаві місця
Недалеко від села відбувалася так звана синьоводська битва. Під час неї Київщина і Поділля увійшли у склад Великого князівства Литовського. У 16 століття біля села проходив кордон між польською та литовською державами. У 1569 році Янів увійшов до складу королівства Литовського. А на півночі від села був «чорний шлях», яким йшли татари загарбувати нові землі.
Що цікавого є в Іванові? Це перш за все замок. Він був побудований у 1410 році на річці Південний Буг. Ще на початку 18 століття власником містечка став Ян Мишка-Холоневський. Янів став родовим гніздом роду Холоневських. Адам Холоневський збудував тут замок. Він звів його на підвалинах давньої фортеці. Він називався палацом в замку. Були не лише житлові приміщення, а й вікна-бійниці. Зі всіх сторін замку були вежі. Зараз відновлено 4 бійниці-вежі.
У замку була велика бібліотека, але вона була знищена у 1919 році під час протистоянь. В ній знаходились цінні листи, стародруки з філософії та теології. Вся велика кількість книг зберігалася на окремому третьому поверсі палацу. У 1919 році нащадок Холоневських Андрій віддав її УНР. Книги повинні були бути використаними для університету у Кам’янці-Подільському. А під час епідемії тифу вся колекції була втрачена у Жмеринці. Усього було 10 тисяч томів.
На емблемі замку був намальований герб Корчак. Янівський маєток сам по собі був палацом, але найчастіше його називали замком. Крім книг, тут були портрети відомих особистостей ще з 15 століття. Палац був побудований у стилі бароко з каміння і цегли.
Палац належав родині Холоневських аж кінця 19 століття. Зараз у цьому приміщенні є школа-інтернат.
Іванів для туриста
У невеликому містечку є куди піти, якщо вас цікавить історія. Наприклад, існує культова споруда – Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Збудований у 1780 році у стилі бароко. Сприяла його створенню Саломея Контська (Соломія Холоневська) – дружина Адама-Мишки Холоневського – власника містечка Янів. Тоді ж був збудований і монастир францисканців. У 1832 році монастир ліквідували, а костел став парафіяльним. У 1841 році він був освячений єпископом Францішеком Мацкевичем.
У храмі був дієвий орган. Його вивезли звідси ще у 30-х роках 20-го століття. З 1935 року у приміщенні був клуб і спортивна школа, а у монастирі діяла спецшкола.
Пізніше комуністи намалювали на костелі червону зірку, а сам інтер’єр розділили на два поверхи. Тому красиві та великі вікна виглядають так, ніби їх розпиляли навпіл. Також до костелу встановили труби парового опалення, що зіпсувало зовнішній вигляд. Замість розкішного органу була встановлена кінобудка. Культова споруда постійно використовувалась як спортивний зал чи клас для навчання. З 1991 року другий поверх повернули громаді, а на першому ще була спортивна школа. З 2010 року повністю належить віруючим римо-католицької парафії. Біля костелу знаходиться будівля, що була келіями бернардинів, але вона має типовий радянський вигляд і потребує реставрації.
Екскурсія по Іванові може бути досить забирущу, адже тут все дихає історією. Звісно, пам’ятки потребують реставрації, але вони не в занедбаному стані, а діють і виконують певні функції. Практично всі вони за часів радянської влади були перетворені в об’єкти, які виконували якісь соціальні чи просвітницькі дії.
Іванів: куди піти з дітьми?
Звісно, якщо ви приїхали сюди з маленькими дітьми, то їм навряд чи буде цікаво дивитися на замок чи костел. Але тут з ними теж є куди піти. Наприклад, у Yaneva City. Це великий відпочинковий комплекс, де діти й дорослі можуть відпочити близько двох басейнів: дорослого і дитячого. Спочатку власник задумував басейн для себе і внуків, але з часом це місце домашнього відпочинку розрослося до великого комплексу. Чиста вода, лежаки, смачна кухня, душові кабінки й туалети, бар, солодощі, невеликий готель поряд дозволяють провести тут час просто бездоганно. Дітям тут справжній рай, адже створено все для того аби вони відпочивали біля води безпечно та корисно.
Також у комплексі можна смачно нагодувати малюків домашньою їжею, спробувати місцеві страви, а також піцу, курку, солодощі. У будні дні можна відпочити за 200 гривень, у вихідні за 250, після 17.00 ціна за вхід – 150 гривень. За дітей до трьох років платити не треба. Також є сауна, кальян, можна проводити корпоративи та навіть весілля.
Знаходиться безпосередньо у селі Іванів. Але дорогу до садиби треба питати у місцевих. Телефонувати за номером 067-737-75-32. Працює комплекс з 10.00 до 23.00.
Так, звісно, визначні пам’ятки Іванів має, але для більшості туристів він буде лише частинкою маршруту до Вінниці або екскурсії в інші міста. Адже тут є що подивитися, але туризм розвинений поки мало.
Більше інформації про місто Вінниця читайте на нашому сайті.