Острів Кемпа Вінниця – один з найбільших островів міста та й України загалом. Цей дивовижний острів розміщений на річці Південний Буг, доволі відокремлений від інших природних об’єктів місцевості. Інша назва острова – Фестивальний, широко відома на всю країну. Раніше це було найкраще місце для відпочинку містян з пляжем, кінотеатром та рестораном на берегу річки. Що ж ще потрібно для щасливого вікенду? Однак станом на сьогодні острівець дещо змінився.
Острів Кемпа: історія
Історія острова бере початок з XVI століття. Вінницький острів насправді був невеличким півостровом. Спочатку Кемпа мав фортифікаційне значення, але згодом став проміжним пунктом оборони від ворогів. У 1558 році Богуш Корецький та Валантій Калиновський почали розбудовувати дерев’яний палац, який був своєрідною фортецею для укріплення. Втілити цю ідею було вкрай непросто. Для цього територію засипали валами висотою аж три метри. Таким чином, на засипаній території й утворився острів.
Деякі науковці стверджують, що острів Кемпа на кінець XVI століття являв собою всього одну величезну фортецю. Під час одного з татарських нападів будівлю спалили, і разом з нею погоріли грамоти, документи та важливе на той час Магдебурзьке право. Проте фортецю невдовзі відновили. Вона виглядала як великий багатокутник із виступами для встановлення гармат. До фортеці можна було дістатися по мосту, який простягався сюди від самого центра міста. Замок являв собою цілісну систему: у верхній частині була вежа з помешканнями, всередині розміщувалися кімнати для в’язнів. Поряд із брамою розміщувалась стара вкрита соломою стайня. Подейкують, на території фортеці навіть був дерев’яний магазин, у якому зберігались найрізноманітніші речі.
Весною 1651 року під час оборони Вінниці поляки майже без перешкод взяли острів. Полководець Іван Богун розрахував, що вороги уже намітили безпрограшний наступ, тому оборонятися українці вирішили ґрунтовно. План був розрахований до дрібниць: оборона велася в мурах, їх одягнули в кригу та облили водою, а на річці, що протікала неподалік, зробили кілька прорубів, де і потонула важка кіннота нападників.
З XX століття на острові почали з’являтись різні установи державного значення: державна скарбниця, резиденція верхівки, садиба з будинком та рядом господарських жител. У 1902 році через Кемпу проходили два мости, що з’єднували його протоками Південного Бугу. Це був унікальний острів, через який ходили трамваї. Однак під час Другої світової війни значно пошкодились мости й відтоді їх було занедбано. Через воєнні дії зіпсувався рельєф, що і призвело до проблем з пересуванням транспорту. Вирівнявши трамвайну лінію, проклали новий міст на Замостя.
Після встановлення понтонної переправи з лівого берега, острів Кемпа став популярним місцем для відпочинку з власною естрадою, пляжем та ресторанами на березі моря. Саме в той час він і здобув назву Фестивальний, завдячуючи фестивалю естрадної пісні ”Зорі над Бугом”, який проходив тут у 1970-1980-х роках. Проте закріпилася ця назва ненадовго. Вже після розпаду Радянського союзу острів повернув попередню, яка і збереглася дотепер.
Сьогодення острову Кемпа
Наразі Кемпа являє собою зарослий чагарниками острів, де подекуди ще збереглась цивілізація. Цей округлий острівець з невеликими нерівними відступами в сторону міста, відокремився від інших природних компонентів Вінничини швидкоплинними водами Південного Бугу. В самому серці міста і знаходиться цей унікальний острівець.
У 2011 році за сприяння міської державної адміністрації на території з’явилася нова приваблива візитка – знаменитий фонтан ”ROSHEN”. Ввечері відкривається чудовий краєвид на острів, де у мерехтінні нічних ліхтарів видніються елементи світломузичного фонтану. Поява цього фонтану зробила неможливим вільний доступ на острів. З часом міст було демонтовано, тому станом на сьогодні Кемпа не має сухопутного сполучення з берегами довкола нього.
За водним кодексом України, цей унікальний острів є важливим об’єктом водного фонду. Серед вінничан його називають ще ”Парк острова Кемпа”, що призначений для відпочинку туристів. Екологи зазначають, що в майбутньому він може стати цінним заповідним об’єктом, адже має на території червонокнижні види флори та фауни. Однак створити такий об’єкт в самому центрі міста доставляє чимало труднощів. Тому, станом на сьогодні, острів Кемпа є дивовижною природною пам’яткою Вінничини, яка досі зберігає культурне та історичне значення.
Що цікавого подивитись?
Особливу увагу привертає паркова зона острова. Вона оточена різними рослинами, в тому числі рідкісними реліктовими видами. Це ідеальне місце для роздумів, відпочинку та розслаблення. Чудові краєвиди, які відкриваються на місцевість, кришталево чиста вода та величезний фонтан, який мерехтить різними кольорами – далеко не весь перелік головних переваг острова. На території є унікальний зимовий сад, досить відомий серед мандрівників. Він відкриває перед відвідувачами інший світ – затишний і просторий, який зачаровує і манить кожного туриста з різних куточків України.
На фестивальному острові є можливість активного відпочинку. Тут розміщено розважальні центри та низка атракціонів для діток. Додатково на замовлення працюють аніматори, які розважають дітей на свіжому повітрі. Для цих розваг нещодавно збудували спеціальні приміщення. Дорослим можна прогулятися, милуючись мальовничими краєвидами довкола, а також побути наодинці з природою.
На найближче майбутнє планують відновити сухопутний зв’язок із мостом, цього року навіть була подана петиція про побудову нового мосту. Проте, це лише намір, оскільки документ підписаний не був.
Цікаві факти про острів
- З польської назва Кемпа перекладається як ”купа”, ”насип”. Тому острів і має таку назву.
- Острів Кемпа штучного походження, обсипаний валами та укріплений за принципом захисної споруди від ворогів.
- Перша письмова згадка про острів датується 1789 роком. Вона знаходиться у люстрації вінницького староства. Там детально описано зовнішній вигляд замка та місцевості довкола нього.
- До 1990-х років до острова був прокладений пішохідний міст, а до Другої світової війни тут курсували трамваї.
- Висота вертикального струменю світломузичного фонтану становить близько 60 метрів, а фронтальний розліт – 140 метрів.
- На урочисту церемонію відкриття прибуло 70 тисяч вінничан та гостей міста. Він уже став відомим туристичним об’єктом, адже щороку на відпочинок сюди прибувають тисячі туристів.
- Дотепер точаться суперечки щодо майбутнього острова Кемпа – це буде острів фестивалів, заповідна ділянка чи величезний острів-парк.
Як дістатися до острова?
Громадським транспортом дістатися до обраної локації не складе труднощів. Потрібно доїхати до Вінниці, а потім доїхати маршрутним таксі по вулиці Соборній до Центрального мосту, який знаходиться поблизу Кемпи.
Власним автомобілем варто їхати по шосе Р11 (Вінниця – Немирів – Ямпіль) або по трасі Е50 (М12) – (Львів – Тернопіль – Хмельницький – Вінниця – Кіровоград). Не виїжджаючи до об’їзної, треба прямувати по вулиці Соборній до набережної ”ROSHEN”. Навпроти неї й знаходиться фестивальний острів Вінниця.
Оскільки прямого сполучення з островом немає, то дістатися території найзавзятіші ентузіасти можуть на човнику або катамараном річкою Південний Буг.
Острів Кемпа – унікальний природний комплекс Вінничини, який не втратив свого особливого шарму до наших днів. Багатовікова історія острова засвідчує важливість дивовижної пам’ятки, яка спочатку була важливим об’єктом оборони, трішки пізніше – відпочинку, а також перлиною Вінницького краю. Поспішіть відвідати фестивальний острів, щоб зарядитися хвилею позитиву та затишною атмосферою цього мальовничого куточка.
Більше цікавих місць в Вінниці можете знайти в категорії “Туризм” на нашому сайті.