Вінницький краєзнавчий музей – регіональний музей у Вінниці, в якому зберігаються документи та література з історії, етнографії та культури Східного Поділля. У даній статті пропонуємо дізнатись всі цікаві факти про Вінницький краєзнавчий музей, його історію, адресу, графік роботи та іншу інформацію, яка потрібна відвідувачам.
Вінницький обласний краєзнавчий музей: історія
Історія краєзнавчого музею у Вінниці розпочалася на початку 20 століття, коли у травні 1918 року міська дума ухвалила рішення про заснування краєзнавчого музею у Вінниці та доручила його заснування Товариству охорони пам’яток на Поділлі.
Серед засновників музею були представники місцевої інтелігенції: художники В.Ф. Коренєв та С.І. Слободянюк-Подолян, архівіст Ю.С. Александрович та юрист Г.В. Брілінг, які керували музеєм майже 20 років. Основу колекції музею склали приватні зібрання членів Вінницької повітової земської управи, Подільського сільськогосподарського товариства та Товариства охорони історичних пам’яток Подолу. Перша виставка відбулася у травні 1919 року у квартирі художника В.Ф. Коренєва на вулиці Дворянській, будинок Вілінського (нині вул. М. Грушевського, 30).
Музей напередодні Другої світової війни
З грудня 1921 року музей розташовувався в будинку Топчевського (нині Перша музична школа, вул. Алтинова, 21) і мав три відділи: історії та археології, етнології та економіки й мистецтва. Дарма що складні часи, музей приймав відвідувачів і продовжував свою колекційну та просвітницьку діяльність: у 1921 році музей відвідало 6 506 осіб, у 1926 році їхня кількість зросла у 2,5 раза і становила близько 16 000, влітку 1929 року музей переїхав до одного з корпусів Версальського палацу – історико-архітектурної споруди.
Напередодні Другої світової війни колекція музею налічувала близько 13 000 предметів. Під час нацистської окупації (1941-1944) музей був відкритий для відвідувачів, але виставки обмежувалися природознавчою, етнографічною та мистецькою колекціями. У 1944 році німці вивезли з музею понад 6 000 предметів, переважно з етнографічної, археологічної та нумізматичної колекцій. Деякі з цих предметів були повернуті, але більшість з них вже не були придатні для експонування. Після закінчення війни в музеї було створено новий відділ, присвячений Великій Вітчизняній війні.
Музей на зламі століть
У жовтні 1964 року розпочалася повна реконструкція музею з добудовою 20 виставкових залів загальною площею понад 2000 квадратних метрів.
Була проведена велика робота з комплектування музейних колекцій, а також археологічні, етнографічні та природознавчі дослідження. В результаті було визначено сучасну структуру експозиції з природничим та історичним розділами. Над художнім оформленням нової експозиції працювали українські, російські та латвійські художники.
Оновлений музей відкрив свої двері для відвідувачів у червні 1970 року.
Краєзнавчий музей сьогодні
Зовнішній вигляд музею змінився за останні роки: у 2005-2006 роках було відреставровано фондосховище музею, відремонтовано фасад і дах, і тепер музей органічно вписався в архітектурний ансамбль історичного комплексу Мурованого. В результаті археологічних та етнографічних досліджень експозиція музею зазнала значних змін і значно поповнилася унікальними експонатами.
Сьогодні Вінницький краєзнавчий музей відомий як науково-методичний та пам’яткоохоронний центр східної частини Поділля. Музей має колекцію з близько 100 000 експонатів. Самі є експонати в краєзнавчому музеї Вінниці представлені в вигляді унікальної колекції золотих прикрас епохи сарматів, що брала участь у шести міжнародних виставках. Музей також відомий своїми колекціями монет та етнографії, а також колекцією зброї та мінералів.
Окрім того, в музеї є бібліотека, заснована в 1920 році; довоєнна колекція була знищена в 1943 році. Нинішня колекція налічує понад 15 000 видань, переважно українською, російською та польською мовами, датованих кінцем 18-го – початком 21 століття.
Щорічно музей відвідують понад 200 000 мешканців та гостей міста.
Графік роботи:
Музей працює з 10.00 до 18.00 (каса працює до 17.00).
Вихідні – щопонеділка.
Остання неділя місяця безкоштовна для малозабезпечених, багатодітних сімей та пенсіонерів.
Вартість квитків
У краєзнавчий музей м.Вінниця ціна квитка становить:
- 50 грн для дітей та студентів.
- 70 грн для дорослих.
Екскурсія в краєзнавчий музей Вінниці ціни
- Групи до 5 осіб – 100 грн.
- Групи від 5 осіб – 200 грн.
- Екскурсії англійською мовою – 300 грн.
У Вінницький краєзнавчий музей є онлайн екскурсія, яку ви можете переглянути на сайті музею. Вона демонструється за допомогою сферичних інтерактивних панорам з оглядом 360°x180°.
Де знаходиться музей, як дістатися
Музей знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 19. У безпосередній близькості знаходиться головний поштамт та Свято-Преображенський кафедральний собор.
До музею можна доїхати трамвайними лініями 1, 4 і 6 та тролейбусними лініями 4, 5, 10, 11 і 12.
Вінницький краєзнавчий музей знайомить нас з історією Поділля. Екскурсія до нього залишить незабутні враження та наповнить вас новими знаннями. Тож сміливіше вирушайте до цієї знаменитої локації та пориньте у дивовижний та захопливий світ краєзнавства.
Більше цікавої інформації про Вінницю читайте в рубриці туризм на нашому порталі.