Шаргород – місто Вінниччини. Вінниччина має чимало колоритних містечок зі своїм неповторним обличчям, харизмою та унікальними пам’ятками.
У цій статті ви зможете прочитати, чим цікавий та привабливий Шаргород для туриста – місто з багатовіковою історією, розташоване в 75 кілометрах від Вінниці.
Сторінки минулого
Точна дата заснування відповідного поселення невідома. Науковці називають орієнтовний час, коли виник Шаргород, – XVI століття.
Фундатором цього єврейського містечка став канцлер та гетьман Ян Замойський, а своєю назвою воно завдячує Флоріану Шарому, що був покровителем князівської родини Замойських.
На початку існування місто, розташоване навкруг форпосту, башта якого збереглася до нашого часу, являло собою потужну цитадель. Це мукріплення перешкоджало нападам татарських загарбників.
1589 року в ньому звели оборонну синагогу – одну з найдавніших іудейських святинь, побудованих на території України.
У XVIІ столітті Шаргород, цікаві місця якого зберігають багато таємниць, знаходився під владою то очолюваних Максимом Кривоносом козаків, то Польської держави, то ставав жертвою захоплення полчищ турків. Останні навіть перейменували це містечко, назвавши його Малим Стамбулом.
У ХІХ столітті шаргородськими землями заволоділа Російська імперія. Власником міста став князь Сангушко. Того часу в містечку відкривалися навчальні заклади та будувалися численні синагоги.
Але після приходу більшовицької влади ці храми руйнувалися та закривалися. Знищення іудейських церков продовжили і німецькі нацисти під час Другої світової.
Тим не менше, деяким сакральним спорудам містечка вдалося зберегтися дотепер.
Що подивитись у Шаргороді: архітектурні пам’ятки міста
Однією з візитівок даного населеного пункту є костел Святого Флоріана Шарого, що знаходиться на вулиці Героїв Майдану, 216.
Вік даної білосніжної сакральної споруди налічує понад чотири століття, й попри це вона чудово збереглася. Цей храм привертає увагу склепінням циліндричної форми, багато декорованим орнаментальним розписами в гротескному стилі та трикупольною базилікою. Для будівництва цієї ротонди був використаний рваний вапняк.
Головний вівтар костелу прикрашений розп’яттям. Відомо, що його авторами стали майстри з Італії.
Реставрація цього величного храмового комплексу, в результаті якої він зазнав незначних змін, відбулася 1717 року.
Екскурсія по Шаргороду, що знайомить з його сакральними спорудами, дасть можливість туристам оглянути місцевий Свято-Миколаївський монастир, що знаходиться в оточенні оборонних мурів. Адреса цього комплексу, заснованого 1718 року отцями-василіянами, – вулиця Героїв Майдану, 207. Складовими даної пам’ятки є Михайлівська церква, що належить до братського корпусу та Миколаївський собор. Також тут можна побачити ктову башту та надбрамний корпус із дзвіницею.
Спершу в даній споруді знаходився чоловічий монастир. За часів володіння містом Юзефом Сильвестром Сосновським він став уніатським монастирем зі школою-бурсою. 1782 року по центру комплексу спорудили церкву Миколая Мирлікійського. За часів перебування Шаргороду в складі російської імперії собор перетворили на православний, а його школа стала семінарією.
Продовжуючи розповідь про визначні пам’ятки Шаргорода, варто згадати його Синагогу. Споруда цього іудейського храму, що височіє на вулиці Княгині Ольги, 2, була побудована ще 1589 року. Вона демонструє архітектурний стиль ренесанс.
Колишнє оборонне значення цієї святині, яка давнього часу була частиною міських укріплень, засвідчує наявність численних бійниць в її в аттику.
З 1672 по 1699 рік, коли місто перебувало під владою турків, дану споруду використовували як мечеть, а 1930 року синагогу закрили.
Мандрівників зацікавлять також руїни Шаргородського замку, що наприкінці XVI століття був фортецею з п’ятьма вежами та слугував місцем розташування далекобійної артилерії. Нині від цього форту лишилася тільки одна напівзруйнована башта з рештками опорних стін.
Локації для дозвілля
Є у місті Шаргород куди піти задля спокійного відпочинку.
Одне з таких місць – центральний парк, в якому можна знайти багато тінистий алеї та зручних лавочок для відвідувачів. На відповідній парковій території обладнані фотозони зі скульптурними зображеннями казкових персонажів.
Тут можна побачити монумент із меморіальною дошкою, що вшановує загиблих воїнів у роки Другої світової війни.
У 2009 році в місті був відкритий так званий «Пам’ятник новому (або невідкритому) пам’ятнику», який має алегоричний зміст. Зображує він скульптуру, накриту білим простирадлом. Автором цієї нестандартної композиції, в якій кожен бачить власний зміст, стала скульптор Жанна Кадирова.
Довкола даного монументу, що спонукає до роздумів над цінностями сучасного українського суспільства, обладнана затишна відпочинкова зона, особливо уподобана місцевою молоддю.
Багато місцевих мешканців, відповідаючи на питання, що цікавого є Шаргороді, порадять вам ознайомитися з цією символічною скульптурою, створеною в рамках арт-резиденції Шаргородрафінад» О.Л.Погорєльского.
На центральній міській площі увагу його гостей привертає оригінальний фонтан, в якому частина струменів води б’є з чаш незвичайної форми. Ця гідротехнічна споруда своїм вишуканим дизайном нагадує епоху античності.
Дане містечко Вінниччини має власний музей образотворчого мистецтва, що коли мас статус філії обласного художнього музею.
Спілкою художників України цьому закладу передано понад 120 полотен, написаних у жанрі живопису та графіки. Крім того, в ньому експонуються численні витвори скульптурного мистецтва та декоративно-ужиткового.
Цей музей в місті Шаргород, куди піти з дітьми варто задля розвитку в них пізнавального інтересу до цінностей українського мистецтва й національної історії, знаходиться за адресою вулиця Героїв Майдану, 194 та працює з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00.
Актуальна інформація
Дістатися до міста Шаргород нескладно. З центрального автовокзалу Вінниці сюди курсують маршрутки.
На власному автомобілі до нього можна доїхати трасою Т0230. Шлях від Києва до цього містечка займе приблизно п’ять годин, від обласного центру – близько 1 години.
Зупинитися туристи можуть у місцевому готельчику, що на улиці Київській, 250. Називається цей заклад «Міні-готель на Подолі».
Є в Шаргороді й інший готель – «Гостиний двір» (вулиця Маліванчука, 33). Забронювати у ньому номер можна за телефоном 380 67 430-58-08.
Туристам, які приїздять до Вінниці та тим, хто обрав на курорті Хмільник відпочинок та оздоровлення, Шаргород варто відвідати. Це затишне містечко заслуговує, щоб бути об’єктом уваги кожного мандрівника.
Більше інформації про місто Вінниця читайте на нашому сайті.