Мальовниче селище Браїлів знаходиться на безкраїх просторах Вінницького краю. Це важливий промисловий та культурний центр області, який відомий багатьма видатними архітектурними пам’ятками та славетним минулим. Він має захопливу багатовікову історію та займає окреме місце в духовній скарбниці нашої країни. То ж коли було засновано Браїлів та які історичні події відбувались на його теренах?
Браїлів історія
Історія селища починається в XV столітті. Перша його назва – Брагирів. Перші письмові згадки в документах про нього датуються 1440-ми роками. Існує версія, що місцевість була урочищем, де переховувались від турецько-татарських набігів місцеві жителі. Цілком ймовірною є думка, що Браїлів являв собою оборонну споруду біля перетину двох річок – Рову та Браги.
За часів Козаччини пункт стає сотенним містечком з дерев’яним замком в центрі. В 50-х роках XVII століття була спроба набігу Петра Потоцького на маєток місцеву канцелярію. Скориставшись вигідним становищем, староста заволодів спорудою. Панування Потоцького проходило до 1670-х. Саме тоді в містечку з’явилася нова загроза – турецькі війська, які захопили замок і розмістили тут свої бойові підрозділи.
Коли численним війнам з Османською імперією прийшов край, в місті почав правити рід Потоцьких. На сторінках української історії він відомий тим, що його представники були палкими прихильниками насадження католицької віри. У XVIII столітті Францішек Потоцький збудував монастир тринітарії. Костел був зведений в стилі бароко, був найвищою будівлею в місті.
Після повстання 1831 року проти польського панування Російська імперія перетворила споруду на православний монастир. Храм вишукано оздобили ззовні – дзвіницю прикрасили наметом з кокошниками, на даху височів восьмерик з наметовим завершенням. Вхід до будівлі прикрашали цегельні ворота, збудовані в стилі московського бароко, зі службовими приміщеннями обабіч.
На початку XIX століття Браїлів переходить у володіння Фелеціана Юковського. Карл фон Мекк, який на той час викупив споруду, займався розбудовою знаменитого двоповерхового палацу в класичному стилі класицизму. Надія Філаретівна фон Мекк, дружина поміщика, ввійшла в історію завдяки дружбі з російським композитором Петром Чайковським. Одного разу подружжя замовило в Чайковського музичну композицію. З листування і зав’язалась дружба Надії фон Мекк з композитором. Цікаво, проте вони жодного разу навіть не бачились, спілкуючись тільки листами. Після 13 років листування, Петро кілька разів приїздив до міста, зупиняючись в маєтку Мекк, але коли там не було господині. Чайковський написав тут чимало різних творів, зокрема один з найпопулярніших – ”Орлеанську діву”. Поряд розташований скельний виступ – так звана скеля Чайковського, де він любив відпочивати та творити нові романи. В пам’ять про видатних осіб у колишній садибі знаходиться ліцей, а в маєтку відкрито ”музей Петра Чайковського і Надії фон Мекк”.
Палац зазнав сильних руйнацій після Другої світової війни. Однак невдовзі історичний комплекс було відновлено. Станом на сьогодні, Браїлів – популярна локація для туристів, яка до наших днів зберегла спогади минулих віків. Якщо прогулятися затишними вуличками та відвідати деякі архітектурні споруди, можна ненароком поринути в атмосферу таємничості та загадковості.
Браїлівські історичні споруди
Як ви вже переконалися, Браїлів має цікаву історію, а також безліч архітектурних будівель та споруд місцевого, а то й державного значення. Найвідоміші серед них:
Браїлівський замок
Замок має важливе історичне значення. Споруда зведена ще в 1440 році. Замок був побудований як укріплена резиденція місцевих феодалів. Вдалим є його розташування – на річках Південний Буг і Рів, що і зробило його стратегічно важливим об’єктом. Після набігів турків та інших зовнішніх завойовників, замок було кілька разів зруйновано. А після видання окремої грамоти про заборону на реконструкцію, він продовжував руйнуватися далі, до приходу магнатів Потоцьких. Багатії займалися відбудовою замка, навіть подбали про підземні ходи. Споруда зберігала свій цілісний вигляд до 1790 року.
Свято Троїцький монастир
Одна з найголовніших візитівок Браїлова. Розбудова почалась в 1740 році Францішеком Потоцьким. До складу монастиря входять костел та корпус келій. Основними пам’ятками споруди є: центральна споруда корпусу, дзвіниця, келії ченців, церковні реліквії. Завершив побудову монастиря наступник Францішека Станіслав Потоцький. Протягом XIX століття він поповнювався новими іконами та фресками. До сьогодення збереглись лише окремі композиції, які були реставровані. Після 1831 року російська влада вирішила перенести Вінницький жіночий монастир в місто. Цей храм розміщувався навпроти в’їзду в монастир. Далі височіють флігелі та кілька корпусів, а також господарські будівлі. В радянські часи монастир був закритий та частково занепав. Відродження почалось після здобуття Україною незалежності, у 1990-х роках.
Палац фон Мекк
Будівництво палацу почав багатий землевласник Карл фон Мекк у 1868 році. Це була двоповерхова споруда в стилі класицизму, він поєднує окремі риси європейських замкових резиденцій та російського царського зодчества. Облаштуванням території займалась дружина магната Надія фон Мекк. Неодноразово приїздив сюди в пошуках нових звершень Перто Чайковський. Саме тут було написано чимало творів композитора. Всередині палацу розташовувались парадні приміщення, бібліотека та музичний зал. Навколо будівлі закладено великий пейзажний парк з алеями, ставками та альтанками. Після Другої світової війни об’єкт занепав, проте найближчим часом був відновлений. Тепер тут працює ”музей Петра Чайковського та Надії фон Мекк”.
Костел Пресвятої Трійці – Санктуарій Ісуса Назарянського
Храм зведений протягом 1852-1879 років, спочатку як парафіяльний. Сконструйований Севереном Шидловським. Костел має великі віконниці, плоский дах, дзвіницю та овальний купол. Споруда працювала до 1961 року – до самого закриття радянською владою. Всередині змайстрували цех для виробництва горілчаної продукції. З 1990-х років храм було відновлено, повністю перебудували внутрішній відділ та зовнішній фасад. До сих пір збереглись старовинні ікони, вівтарі та вишуканий вигляд храму. В 1999 році в стінах будівлі здійснено обряд освячення чудотворної ікони Ісуса.
Цікавими історичними пам’ятками в Браїлові також є: два млини, синагоги та старий цукровий завод. Тож тепер ви знаєте, що подивитись Браїлів та які об’єкти варто відвідати першочергово.
Цікаві факти Браїлів
- Якщо брати до уваги археологічні дослідження кількох стоянок на території містечка, то можна зробити висновок, що Браїлів почали заселяти ще з доби палеоліту. Цінними знахідками є ручні рубила, наконечники списів, ножі та молотки.
- Місто отримало привілей на самоврядування в 1593 році від польського короля Сигізмунда III Вази.
- Браїлів тривалий час був важливим культурним центром, тут відкривались друкарні, бібліотеки та навчальні заклади єзуїтів.
- У 1923 році в Браїлові була відкрита перша в Україні машинно-тракторна станція.
- В радянські часи містечко стало центром сільськогосподарського виробництва – тут розвивалося цукроваріння та горілчана промисловість.
- Під час Другої світової війни в Браїлові діяв партизанський загін, який здійснював диверсії проти нацистів.
- Станом на сьогодні в місті проходить чимало фестивалів та культурних заходів, які приваблюють відвідувачів з різних куточків України.
Де зупинитись в Браїлові?
В місті є кілька цікавих варіантів для зупинки туристів на кілька днів.
Садиба ”Браїлівський маєток”
Сучасний котеджний комплекс, що пропонує гарні номери за невисокими цінами в мальовничому сільському середовищі. Це ідеальне місце для релаксу та відпочинку в колі сім’ї чи найкращих друзів.
Розташований на вулиці Садовій, 12.
Готель ”Le RoSA”
Чудове місце для відпочинку в Браїлові. Заклад працює цілодобово, номери обладнані кондиціонером, приміщення мають опалення. До розваг входять сауна, спортивна риболовля та трекінг. Туристам додається доступ до барбекю. Гості можуть відвідати ”Національний музей-садиба М.І.Пирогова”, який знаходиться неподалік.
Готель розміщений за адресою – вулиця Шевченка, 15.
Голубе озеро – глемпінг
Неподалік Браїлова розташований природний об’єкт, який став популярною туристичною базою. На території розміщені лісові будиночки та альтанки, які мають додаткову підсвітку вночі. Тут можна розміститися з наметами на березі озера. Додатково дозволяється катання на човнах та надувних човнах, риболовля; додається доступ до мангалів. Майже цілодобово працюють заклади громадського харчування.
Відвідати туристичний комплекс можна за адресою Озерна 1, Вінницька область.
Як дістатись до Браїлова?
До міста можна доїхати як власним авто, так і громадським транспортом.
На своєму автомобілі варто їхати з Вінниці трасою Т0216, користуючись навігатором. Відстань між населеними пунктами – 40 кілометрів. Приблизно за 30-40 хвилин можна дістатися обраної локації.
Найближчі залізничні станції до Браїлова – Жмеринка та Вінниця. Можна доїхати поїздами прямо з обласного центру до Браїлова, який курсує до Жмеринки або Козятина.
Кожного дня з Вінниці відправляються автобуси, які прибувають безпосередньо на центральний вокзал Браїлова. Вартість квитка з одної людини становить 50-70 гривень.
Браїлів – унікальний куточок Вінничини, який став музеєм просто неба. Це місце, де історія поєднується із сучасністю, а в повітрі досі витає дух старовини. Церкви, монастирі та храми різних епох можна побачити тут ледь не на кожному кроці. Обов’язково завітайте сюди, щоб не тільки гарно відпочити, а ще й долучитися до культурної спадщини України, вивчаючи історію рідного краю та милуючись вишуканими архітектурними спорудами.
Більше інформації про місто Вінниця читайте на нашому сайті.