Водонапірна вежа на площі Європи в центрі регіону є гордістю мешканців і визначною пам’яткою Вінниці. Ця семиповерхова восьмикутна споруда заввишки 28 метрів сьогодні є одним із символів міста. У різні часи водонапірна вежа слугувала водогоном, форпостом, пожежною станцією і навіть гуртожитком. Сьогодні це музей та туристично-інформаційний центр Подолу. Водонапірна вежа Вінниця охороняється законом як пам’ятка архітектури місцевого значення. Читайте більше про водонапірну башту: цікаві факти, історія, розташування та як дістатися.
Водонапірна башта історія: коли збудована, ким збудована
Оглядова вежа у Вінниці була побудована у 1912 році. Окрім свого основного призначення – водопостачання – вона також слугувала пожежною станцією і мала спеціальне обладнання на верхніх поверхах. Її спроектував відомий вінницький архітектор Григорій Артинов.
Водогін
Перший водогін міста, що працював від водонапірної вежі, був відносно коротким: 1300 метрів. Вода, необхідна вінничанам, бралася з південної річки Бугу та очищалася в кілька етапів. Потім вона постачалася заможним вінницьким родинам водогонами. Вода продавалася населенню на трьох насосних станціях. Під час Другої світової війни водонапірну вежу перетворили на сторожову. Пізніше радянська влада облаштувала там гуртожиток для сімей працівників міськводоканалу. Цю первісну функцію вежа виконувала до середини 1980-х років.
Музей
З 1985 року вежа є важливою архітектурною та історичною спорудою і важливою частиною місцевого краєзнавчого музею. Певний час у залі вежі розміщувалася експозиція Музею революційної та бойової слави. У перші роки Незалежної України у башті встановили пам’ятник на честь воїнів-вітчизнян, які загинули у війні в Афганістані. Стіни музею вкриті картинами. Картини порівнюють найважливіші військові та революційні події минулого століття: Жовтневу революцію, Першу світову війну, Другу світову війну та війну в Афганістані.
Картини були створені художником Сінепольським. Сама виставка була б неможливою без зусиль співробітника краєзнавчого музею Ефена Курмаєва. Він особисто відвідував родини афганців і збирав артефакти, пов’язані з військовим конфліктом.
Серед експонатів – листи, особисті речі, фотознімки, деталі військової форми та зброї того часу тих, хто загинув на чужині.
Годинники
У водонапірній башті є чотири годинники, які знаходяться на 6-му поверсі. Раніше вони були вищими, але після реконструкції у 1980-х роках встановили сучасний механізм, виготовлений у Львові, і розмістили його трохи нижче. Тепер вежа має власний “голос”. Годинник б’є чотири чверті, і з нього лунає мелодія. Архітектурний стиль вежі залишився практично незмінним з того часу: перший поверх рустований (вкритий) для створення ефекту цоколя. П’ять поверхів з червоної цегли розділені колонами і фальшивими арками, а будівля увінчана куполом. Стіни мінімально декоровані, а вежа має вузькі круглі вікна. За рахунок цього будівля має середньовічний вигляд. На верхній поверх вежі ведуть круті гвинтові сходи.
Туристично-інформаційний центр
Туристичний центр Подолу, розміщений у водонапірній вежі, складається з трьох елементів: екскурсійного бюро, туристичної агенції та гостьового центру для мешканців, туристів та мандрівників Вініції.
Як доїхати
До Вінницької водонапірної вежі можна дістатися автомобілем з Житомира по трасі М21. Проїхати через міст на вулицю Театральну і повернути ліворуч на вулицю Грушевського, яка веде до Європейської площі. Від центрального автовокзалу Вижниці до вежі можна дійти пішки вулицями Соборною, Червоноармійською та Грушевського.
Години роботи: вежа відкрита щодня, крім понеділка. Музей працює з 10:00 до 18:00.
Водонапірна вежа у Вінниці цікаві факти
- У 1970-х роках вежу хотіли знести, бо вона руйнувала “соціалістичний образ” Вінниці.. Однак місцевим історикам та культурологам вдалося переконати їх у її історичній цінності.
- З одного боку вежі знаходиться срібний хрест. Він захищає вежу.
- Годинник на вежі створює різну мелодію. З 24 лютого 9-ої ранку з головного міського годинника звучить композиція «Il Silenzio» (Тиша).
Водонапірна башта в Вінниці – це один із символів цього міста, що зберігся протягом століть. Обов’язково відвідайте вежу, якщо будете в цьому місті, бажаємо вам незабутніх вражень та гарного відпочинку!
Більше цікавих місць в Вінниці можете знайти в категорії “Туризм” на нашому сайті.