Напевно, ніхто не стане сперечатися з тим, що Вінниччина – це край, багатий на талановитих спортсменів. Місцева влада та різні приватні організації приділяють чимало часу цьому питанню.
Саме тому тут чимало гарних спортивних шкіл та секцій. В області активно функціонують десятки дитячо-юнацьких спортивних шкіл (ДЮСШ), а також є спортивні організації, такі як «Колос», «Україна», «Нива», «Динамо» та інші. Вони разом з олімпійськими резервними школами щороку готують нових кандидатів і майстрів спорту. Там викладають кваліфіковані та досвідчені фахівці своєї справи.
Ні для кого не секрет, що успіх спортсмена залежить не лише від його природних даних, хоча талант справді в даній справі відіграє важливу роль. Величезний вклад робить і тренер. Саме він має навчити майбутнього чемпіона. Він повинен роздивитися цей самий талант та враховуючи індивідуальний підхід, зробити акцент на сильних сторонах атлета.
Багато що залежить і від наполегливості самого спортсмена. Людина має вміти ставити перед собою цілі та йти до них навіть якщо буде дуже складно. У хлопців та дівчат, що тренується у Вінниці, проблем з цим немає. Це стосується різних дисциплін, адже спортсмени Вінничини є в різних видах спорту.
Пропонуємо поговорити про спортивні досягнення Вінниччини більш детально. Погодьтеся, що тема досить цікава.
Найкращі спортсмени Вінниччини XX століття
Слід почати з того, що у різні періоди на теренах краю жили, змагались, добивались високих спортивних злетів сотні вінничан. Коли мова заходить про спорт, то в більшості випадків говорять про тих спортсменів, чия спортивна кар’єра триває чи закінчилася зовсім недавно. У кращому випадку можуть бути згадані якісь легенди 60-х-80-х років минуло століття. При цьому багато хто ніби забуває, що спорт існує не лише останні десятиліття. Він існував і раніше. Здібних людей при цьому вистачало і тоді.
Василь Соловйов-Куценко
Наприклад, якщо говорити про легенди спорту Вінниччини, то відомі атлети були вже на початку XX століття, коли світ був далеко не таким як зараз. Озвучимо для прикладу декілька гучних на той час прізвищ. Почнемо з 1909 року. Чому? Річ у тім, що саме тоді чемпіоном світу з вільної (французької) боротьби став Василь Соловйов-Куценко, уродженець Вінницької області.
Народився він 28 березня 1886 року, с. Петрашівка, Теплицький р-н, Вінницька обл. З ранніх років хлопчина мав дуже міцне тіло. Це той випадок, коли без перебільшення можна говорити про дуже хорошу «фізику», як кажуть у спортивних колах. Вже в 16 років він був набагато сильнішим за своїх однолітків. В ті часи подібні силачі досить великою популярність мали в цирку. Це було досить почесно. Молодий Василь став там виступати. У двадцять років він став переможцем циркових чемпіонів – це була його перша золота медаль. Через кілька років він вже мав свій перший титул чемпіона України. В нього вже було чимало медалей. В результаті 1909 року в Кишиневі він стає чемпіоном світу та здобуває світову славу.
Марія Ковач
Були й талановиті жінки з цього краю. Наступною у добірці буде Марія Якимівна Ковач. Це перша українська чемпіонка світу з жіночої класичної боротьби. Зверніть увагу, що цей титул вона отримала в 17 років.
Народилася вона в 1898 році на Вінниччині у багатодітній сім’ї. Дитинство Марійки було непростим. Сім’ї постійно не вистачало коштів. Дівчинка рано почала працювати. Одного разу вона завітала до борцівського залу спортивного товариства «Юніон стар». Там і починається її спортивна кар’єра. Марія Ковач починає успішно виступати на манежі Петербурзького цирку. Згодом вона йде у боротьбу, де у 1915 році в Києві та отримує озвучений вище титул.
Марія Гавриш
Якщо говорити про олімпійських чемпіонів з Вінниччини, то слід пригадати Марію Федорівну Гавриш. Це багаторазова чемпіонка СРСР з плавання. Родом вона з Вінниччини. Народилася 12 червня 1931. Цікавий факт: під час тренувань вона перепливала річку Південний Буг.
У 1947 році вперше взяла участь у міжнародних змаганнях у Чехословаччині. Того ж року стала чотириразовою чемпіонкою СРСР серед дівчат у плаванні брасом і на спині. Згодом отримала ще більше нагород. У 1952 році увійшла до складу збірної СРСР на літніх Олімпійських іграх у Гельсінкі. У змаганнях із плавання на дистанції 200 метрів брасом посіла 6-те місце у фіналі, показавши результат 2 хвилини 58,9 секунди.
Рябчинська Юлія
Наступна у списку Рябчинська Юлія Петрівна. Народилась вона у 1947 році в районному центрі Піщанка на Вінниччині, у багатодітній сім’ї. Це українська веслярка, байдарниця, олімпійська чемпіонка (1972), чемпіонка світу (1971). Її сміливо можна зараховувати до категорії «спортсмени Вінниччини, які прославили Україну».
Петро Король
Повертаючись до сильних українських чоловіків, потрібно згадати й Петра Кіндратовича Король. Це український важкоатлет, олімпійський чемпіон, світовий рекордсмен. Якщо коротко говорити про його заслуги з датами, то він олімпійський чемпіон XXI Олімпіади в Монреалі (1976), триразовий чемпіон світу (1974, 1975, 1976), чемпіон Європи (1973), встановив 30 рекордів України, 6 всесоюзних та 3 світові.
Відомі спортсмени XXI століття
Якщо говорити про досягнення двадцять першого століття, то Вінничини є ким пишатись.
Добринська Наталія
Першою в цьому розділі буде Добринська Наталія Володимирівна. Народилась вона у селі Якушинці, що на Вінниччині, 29 травня 1982. Сьогодні вона відома всім, як легкоатлетка (багатоборство) та олімпійська чемпіонка. Також вона майстер спорту міжнародного класу з багатоборства; заслужений майстер спорту України. Здобула золоту олімпійську медаль на Олімпіаді у 2008 році.
Спортсмени Вінничини: футболісти
Є й тут чимало талановитих футболістів. Наприклад, зовсім недавно футболісти з Вінниці прославили місто та країну, здобувши «золото» у Вільнюсі. Мова йде про команду JUNIOR. Якось так вийшло, що новина стала більш локальною та мало хто говорив про неї за межами Вінниці, що не є правильно.
Якщо говорити про дорослих, то слід згадати Віталія Бабіка та Олександра Гайдаржи. Перший виступав за вінницькі клуби, зокрема за ФК «Нива». Саме там він і розпочав свій спортивний шлях. Його кар’єра включала не лише виступи в Україні, але й за кордоном. Він грав у різних лігах, включаючи аматорські чемпіонати. Другий – корінний вінничанин, що виступав за різні футбольні клуби, включаючи вже згаданий вже ФК «Нива», та був ключовою фігурою в команді. Протягом своєї кар’єри він проявив себе як талановитий захисник, грав на високому рівні в різних лігах і також працював тренером після завершення кар’єри.
Волейболісти з Вінницької області
Є й талановиті волейболісти родом з цього регіону.
Наприклад, волейболіст Довгий Ілля Ігорович. Народився в місті Козятин на Вінниччині. Свою кар’єру розпочав в КДЮСШ рідного містечка. 2017-2021 – Гравець ВК «Серце Поділля»(Вінниця); Українська Суперліга. Має багато нагород. Став першим волейболістом в історії національного чемпіонату, який за матч виконав 31 подачу і заробив 6 ейсів.
Ще один талановитий волейболіст Богдан Мазенко теж родом з Вінниці. Хоча зараз грає за Львів, але у сезоні 2015—2016 грав у клубі «МХП-Вінниця». Якщо говорити про нагороди спортсмена, то Богдан є найкращим центральним блокувальником Чемпіонату України (вища ліга) 2019—2020.
Підсумуємо
Як бачимо, спортивні досягнення Вінницької області справді вражають. Талановитих та неймовірно сильних людей з цього краю за останні 100 років було чимало. Ці сини та доньки України присвяти своє життя спорту, що вже заслуговує великої пошани. Саме тому ми й пригадали їх сьогодні.
Більше про спорт у Вінниці та області читайте у категорії “Спорт-life“.