Катакомби у Вінниці. У березні 2018 року на подвір’ї колишнього домініканського монастиря утворилося провалля. Воно змогло відкрити вхід до підземного ходу, що мав муровані склепіння. Тоді ж почали говорити про вінницькі катакомби, які є дуже туристично привабливими.
Що таке Вінницькі катакомби?
Вчені кажуть, що під вінницькими катакомбами мається на увазі поняття, яке є досить умовним. Адже йде мова про розгалужену систему ходів, підвалів, які розміщуються під історичним центром міста Вінниця. Де розташовані катакомби у Вінниці? Вони умовно є на території від центрально мосту через Південний Буг на сході до Калічанської площі на заході. Приблизна довжина – кілометр. Є наукові припущення, що всі ходи пов’язані між собою. Науковці і історики стверджують, що немає таких документів, які б підтверджували те, що під час будівництва будь-якого монастиря було закладено якусь систему підземних ходів. Тому про катакомби кажуть як про міфічних, історичних, археологічних і інших недосліджених «героїв».
Класичними катакомбами називають ті місця, які охоплюють історичну пам’ятку «мури» та ті території, що розташовані навколо неї. Це колишній монастир єзуїтів, домініканців, де зараз розміщені різноманітні державні установи. Це вулиці Монастирська, Соборна, Шолом-Алейхема та ті, що лежать поруч.
Історія створення ходів досить давня. Адже цей комплекс споруд є першими мурованими мурами, що були побудовані ще у 1611 році, коли єзуїти почали будувати тут монастир. Тут архітектура раннього бароко та ренесансу, але з відбитками постійної загрози набігів татар і козацьких виступів. Єзуїтський комплекс будували як фортецю, тому його і називають мурами. Пізніше домініканський костел теж отримав таку ж назву. А у 1746 році капуцини недалеко від даних монастирів збудували і свій, який теж оточили великою кількістю мурів. Тому дані три культові споруди і пов’язані з появою підземель у місті. Саме з ними їх і асоціюють.
У Вінниці не було хорошої системи захисту. Тут був дерев’яний частокіл, земляні вали, але вони не були серйозною перешкодою для ворога. Тому підземелля були чудовим способом врятуватися і їх можна назвати катакомбами. Для того, щоб вони могли діяти, їх потрібно було пов’язати між собою системою ходів, щоб підвозити їжу, воду, провіант.
Про те, що підземелля споруджувалися реально і що вони дійсно є у великій кількості під Вінницею, свідчать і письмові згадки. Наприклад, у монастирському літописі колишнього монастиря капуцинів йдеться про те, що Юзеф Часновський, який був старостою міста у 1779 році наказав провести підземний хід з монастиря до річки. І, можливо, цей хід сполучався з тим, що йшов від монастиря єзуїтів. Цікаві факти про катакомби також є. Наприклад, вхід до згаданого підземного ходу знаходиться на другому поверсі у монастирі капуцинів. Тому що для цього ходу був використаний той, що вже йшов від будівлі єзуїтів. У ті часи такі підземні ходи були евакуаційними, адже їх використовували тоді, коли треба було сховатися від пожежі, набігів ворогів.
Екскурсії до вінницьких катакомб
До першого поверху підвалу монастиря капуцинів зараз можна потрапити. Але це ще не ті катакомби, про які говорять люди. Адже, скоріше всього, це лише монастирські погреби, де зберігали вино та їжу, речі. Під ним є мінус другий поверх, глибина якого 9 метрів. Він досить давній і скоріше всього, це колишній хід єзуїтів. До речі, деякі ходи замуровані і що там під ними можна сказати лише тоді, коли їх розберуть. Але поки такі розкопки не проводяться. Адже якщо почати розбирати ходи, то можна порушити цілісність будівлі, підвищиться волога. До того ж кажуть, що саме там є холерні поховання вінничан і можна «випустити» назовні щось не надто хороше.
До речі, кажуть, що всі тіла, які були поховані під монастирем уже давно знищені. Адже братію ховали у криптах під будівлею. Але в 30-х роках за свіченням очевидців на вантажівку повантажили труни з підвалів і ходів, і кудись повезли.
Взагалі, катакомби – чудове місце для ти, хто любить жахатсики. Адже кажуть, що саме поряд з монастирями і ходами ховали дітей, які гинули під час моровиць. А ще тут знаходять різні артефакти. Наприклад, монети 18 століття, зброю Другої світової війни. Недалеко від монастиря домініканці знайшли речі, які належали нацистам: мазут, автомобілі.
Екскурсоводи розповідають, що у катакомбах живе дух монаха Шимона. Він впав у чан з пивним суслом. Через це отримав опіки і помер через місяць у муках. Хоча дух монаха нікому не шкодить і кажуть, що він любить фотографуватися.
Також кажуть, що є у підводні катакомби, які прокладалися через Південний Буг і ведуть вони до міста Тульчин.
Що приховують Вінницькі підземелля?
Кажуть, що територія, де знаходяться катакомби, колись була покрита лісом. Але зараз це центр міста. Багато монастирів мали підвали і льохи, які з часом руйнувалися. Але в певний період ці капітальні споруди могли з’явитися, наприклад, під асфальтом або земля ж провалювалася. І люди починали думати, що знайшли справжній вхід у катакомби. Але це не так.
Все ж ті ходи, що є у середмісті – більше схожі на підвали і господарські будівлі, адже вони досить високі і широкі. А ще в них цегельна кладка і відносяться вони до 30-40 років 17 століття. Також не було і 4-х чи 5-ти ярусів підземних ходів. Скоріше всього, їх було максимум 2, адже будувати їх було складно.
У Вінниці практично ніколи не досліджували катакомби. Це своєрідна біла пляма на карті. Ще у 20-х роках минулого століття мала бути створена схема підземних ходів, але її не зробили. У 90-х роках їх досліджували дигери, спелеологи. Але всі малюнки були зроблені схематично, непрофесійно. Кажуть, що дуже шкодять підземеллям каналізація і водогін. Довгий час до підземель ставилися байдуже.
Їх не досліджували, не заливали вхід бетоном, щоб туди не потрапляли люди, які можуть зробити щось погане або загубитися. Лише зараз до катакомб є інтерес. Замовити екскурсію у катакомбах можна за телефонами 0686415996, 0631003325. Проводять екскурсії під монастирем капуцинів, а також є майстер-класи. Тривалість екскурсії від 1,5 до 2 годин. Деякі підходять для дітей і людей з особливими потребами, а деякі ні. Ціни від 40-ка гривень з людини, якщо мова йде про групову екскурсію.
Більше цікавої та корисної інформації про місто Вінниця можна знайти на нашому сайті, перейшовши за посиланням: https://vinnitsa-day.com/. Також багато іншого про місця Вінниці можна переглянути в розділі Туризм.