Однією з пріоритетних особливостей Вінниччини є володіння значними природними ресурсами, в тому числі є корисні копалини.
Про види цих цінних мінеральних утворень, поклади яких знаходяться у відповідному регіону українського Поділля, а також про найважливіші ділянки їх промислового видобутку розповідається далі.
Що видобувають у Вінниці?
Звісно, видобуток таких гірських порід в самому адміністративному центрі не ведеться, зате на території області даний процес відбувається дуже активно.
Це пояснюється багатством надр регіону. На його території виявлено 1159 родовищ. Значні ділянки таких зон видобутку корисних копалин, як Подільська структурно-металогенічна, що включає Хмільницьку й північно-Польську ділянку, та Дністровсько-Бузька, припадають на Вінницьку область.
Найбільше цінних покладів мінералів зосереджено в Хмільницькій металогенічній зоні. Ця територія є ключовою локацією видобутку, бо в саме на ній знаходяться такі корисні копалини Вінницької області, як апатит та залізна руда, гранат та флогопіт, а ще каолін, графіт і флюорит.
Також на немісцевих рудниках видобувають гірські породи, з яких виготовляється натуральне будівельне, облицювальне каміння. Інший скарб надр Вінниччини – підземні радонові води з потужними цілющими властивостями.
На Північно-Придністровському родовищі, що охоплює частину Гайсинського та Калинівського районів, зосереджені значні залізорудні запаси. Їх використовують для виробництва такої металургійної продукції як сталь та чавун.
Крім того, Вінницька область багата покладами рідкісних металів, зокрема, циркону, монациту та ільменіту.
У ній видобуваються торієві руди й торф, вапняк та будівельний пісок, сировина для цегельної черепиці, камінь бутовий та декілька видів декоративного каміння для облицювальних робіт (мармур, пісковик та ендербіт).
Бахтинське родовище флюориту
Знаходиться відповідний об’єкт на лівобережжі Дністра, там, де перетинається Брестсько-Шепетівська зона глибинних розломів із Подільською.
Тут зосереджені найбільші в Україні поклади флюориту. Згідно з даними, встановлених у результаті геологічної розвідки, рудні запаси цього мінералу на Бахтинському родовищі складають як мінімум 10 мільйонів тонн. Деякі фахівці дають прогнози про більшу на порядок кількість покладів флюориту в даному місці.
Флюоритовий концентрат, видобутий на цьому родовищі, є сировиною для виготовлення котунів та брикетів вищої якості.
Загалом відповідний рудник має комплексну специфіку. У ньому також наявні попутні корисні копалини у вигляді польового та лужного шпату і кварцу.
Корисні копалини: Петриківське родовище заліза
Одна із зон видобутку в Вінницькій області залізорудних мінерально-сировинних ресурсів знаходиться в Літинському районі неподалік села Петрик.
Це родовище, одне з найбільших у країні, розташоване в північно-західному напрямку від обласного центру й віддалене від нього на 25 кілометрів. У ньому зосереджені значні поклади залізної руди, що мають ключове значення для розвитку вітчизняної важкої, зокрема металургійної промисловості.
Добуток та перероблення залізорудної сировини на Петриківському родовищі Вінниччини є важливим чинником для розвитку регіональної економіки. У результаті розвитку даної галузі залучаються інвестиції та створюються нові робочі місця.
Лукашівське родовище флогопіту
Фахівці оцінюють загальні об’єми покладів флогопіту в цьому руднику, який працює в Літинському районі, поблизу невеликого села Лукашівка, розташованого на схід від Вінниці, приблизно в 30 мільйонів тонн.
Даний мінерал, що видобувають тут, характеризується різним вмістом слюди, показник якої складає від 15 до 80 відсотків. Водночас вміст окису заліза в цій породі є наднизьким (від 0,36 до 1,7 відсотка відповідно).
Залягає такий тип корисних копалин в цьому родовищі пластами. Видобувається він, починаючи з глибини приблизно 40 метрів. Товщина цих пластин слюди складає від 2 до 10 мм (місцеві руди в вигляді флогопітів приблизно на 80% складаються зі слюди).
Дослідники стверджують про високу ймовірність наявності цього мінералу у свердловинах глибиною до 300 метрів.
Породи поверхневі, розривні, на Лукашівському родовищі флогопіту є здебільшого глинистими.
Слобідське родовище гранату
На території України це родовище є єдиним виявленим на даний час. Науковці дійшли думки, що об’єми покладів корисних копалин на цьому розвіданому об’єкті їх видобутку складають понад 670 тисяч тонн.
Вміст у відповідній гірській породі граніту складає близько 15%.
Видобуті на цьому рудникові гранати вирізняються однорідною, піроп-альмандіновою структурою, в якій, крім домінантного елемента альмандину, містяться також понад 30% піропу, а ще домішки гросуляру та слесартину.
Результати технологічних випробувань довели, що якість гранатового концентрату, видобутого на Слобідському родовищі Вінниччини, не поступається закордонній альтернативі. Цей мінерал не підходить для використання в ювелірній промисловості, зате є цінною абразивною сировиною. З нього виготовляють наждачний папір та інші шліфувальні матеріали, а також порошки для різних видів механічної обробки, зокрема піскоструменевим методом.
Знаходяться відповідні поклади гранату на території Калинівського району, північніше Вінниці.
Цінним природним ресурсом Вінниччини є також родовища підземних мінеральних вод, який на території області налічується шість. Найвідоміше серед них – Хмільницьке, що продукує радонові води з унікальним цілющими властивостями. Виявили ці природні свердловини в 1935 році. Незабаром після їх відкриття був побудований санаторно-курортний комплекс Хмільник, що став перлиною Вінницької області.
Завдяки багатим покладам корисних копалин, економічний потенціал цього регіону України зростає, забезпечуються нові робочі місця та привертаються інвестиції.
Більше цікавої інформації про Вінницю шукайте за посиланням.