В Україні є 6 великих планетаріїв. На жаль, через війну не працюють планетарії у Херсоні, Харкові, а про діяльність такого закладу в Донецьку невідомо. Але працюють планетарії у Вінниці, Києві, Дніпрі. Вінницький планетарій – це один з найбільших закладів в Україні. Він не лише відновив роботу після повномасштабного вторгнення, а й оновив програму та надає просвітницькі послуги дітям і дорослим.
Що цікавого можна побачити у Вінницькому планетарії?
Планетарій – це унікальний заклад, адже тут можна побачити зорі за будь-якої погоди. Розташований він у Центральному парку міста Вінниця. Парк був заснований у 1936 році і являється пам’яткою садово-паркового мистецтва. А у 1960 році тут було розпочате будівництво планетарію. Вже у серпні 1965 року він зміг приймати відвідувачів. Тоді тут були досить примітивні апарати, які могли демонструвати лише Велику Ведмедицю.
Але у лютому 1968 року був встановлений оптико-механічний проектор «Малий Цейс», який було виготовлено в Німеччині. Він діючий навіть зараз. А ще був реконструйований апарат «Планетарій» і тепер зорі на куполі яскравіші у 30 разів, ніж були до того.
Під час економічної кризи та інших неприємних подій, планетарій переживав не кращі часи. У 2007-2012 роках частину його приміщення використовували як склад, здаючи приміщення в оренду. У січні 2012 року оренда була припинена і розпочався ремонт планетарію. Планетарій у Вінниці розпочав свою роботу після капітального ремонту 20 листопада 2014 року. У 2015 році почала працювати система повнокупольної системи програм.
Зоряна зала планетарію має 86 місць. Діаметр купола – 8 метрів. Сферичний купол-екран на 100 квадратних метрів дозволяє побачити 5000 зірок неозброєним оком. А також можна насолоджуватися такими явищами як затемнення, полярне сяйво, блискавка, схід Сонця, туманність, «зоряний дощ».
Тут також є оптико-механічний пристрій «Планетарій». Він поєднує в собі сферичний фільм і оптичні проекційні системи. Це дозволяє створити ефект занурення у космос. Щодо сеансів у планетарії, то це комплекс із науково-популярних і розважальних, пізнавальних програм з астрономії. Тут також розповідають про природознавство, що цікаво дорослим і дітям. Крім української мови, сферичні фільми розповідають про космос також англійською та польською.
Щовівторка планетарій у Вінниці проводить безкоштовну екскурсію у фоє. Це відбувається о 17.00. Під час невеликих віртуальних екскурсій відвідувачі можуть дізнатися багато цікавого про Землю, Космос. Також можна розглядати експонати, які стоять у фоє, робити фото.
У планетарії дуже багато макетів супутників, планет, космічних апаратів. Раніше вони просто експонувались. Зараз їх використовують для того, щоб проводити невеликі екскурсії. Їх ведуть професійні лектори, які вступають у діалог з відвідувачами та відповідають на всі питання.
Сеанси для найменших проходять у вигляді анімаційних програм. Для старшокласників і дорослих є інші форми роботи. Під час кожного сеансу відвідувачі мандрують зоряним небом. А закінчується екскурсія тим, що всі споглядають схід сонця над Вінницею.
З початку війни планетарій не працював. Але з 28 березня 2022 року він знов почав приймати відвідувачів. Програма постійно удосконалювалась. Пізніше до нього знову почали приходити екскурсії зі школярів і студентів. У зоряній залі проводяться також семінари, тренінги, майстер-класи. Екскурсія до Вінницького планетарію точно нікого не лишить байдужим. У фоє можна побачити виставку різноманітних макетів. Тут також дуже люблять влаштовувати фотосесії.
Про Вінницький планетарій писали навіть у японських наукових журналах. Він вражає не лише українців, а навіть японців.
Як потрапити до планетарію?
Вінницький планетарій працює щодня з 10.00 до 17.00. Програма проводиться для груп, де більше, ніж 10 людей. Індивідуальні екскурсії і програми можливі у вихідні або святкові дні. Вінницький планетарій графік роботи має зручний і тому сюди часто приходять групи з дитсадківців, школярів.
Планетарій Вінниця ціна на квитки якого, максимально доступна, пропонує:
- можливість замовити цікаву програму для людей різного віку з використанням астрономічних шоу;
- можливість замовити індивідуальну програму до дня народження дитини;
- можливість замовити романтичний вечір для двох.
Вартість квитка – 90 гривень для дорослих, для школярів і студентів – 70 гривень, для дошкільнят – 50 гривень. Всі деталі можна дізнатися за телефоном 067 431 0611.
Як дістатися до планетарію у Вінниці? Для цього потрібно сісти на трамвай №4 (зупинка «площа Калічанська») або на трамвай №1, №6. Розташовується Вінницький планетарій на вулиці Хлібна, 1.
Вінницький планетарій – це чудове місце для відпочинку, пізнання нового та цікавого. Його обов’язково варто відвідати за можливості.
Більше цікавих місць в Вінниці можете знайти в категорії “Туризм” на нашому сайті.