Відомі письменники Вінниччини. Україна славиться талановитими літературними діячами. Тими, хто своїми творами підтримував українську мову, протистояв жорстокій реальності. Причому письменники жили у різних кутках України. Наразі поговоримо про Вінниччину. Хто пройшов до нас з цих країв та які досягнення можна очікувати від них?
Вінниччина подарувала наступним поколінням таких письменників як Михайло Коцюбинський, Степан Руданський, Євген Гуцало. Неймовірної поваги заслуговує Василь Стус, який за свої українські погляди став політв’язнем. Всі ці люди поклали життя на те, щоб показати любов до рідної країни. Все це виразилося в їх творчості, у прозі, яку вони творити із щирими почуттями. Розглянемо кожного з тих, хто за своє життя здобув великі досягнення на літературному тлі.
Відомі письменники: «Закоханий у сонце» – Михайло Коцюбинський
Важливе місце серед українських письменників займає Михайло Коцюбинський.
- Народився у 17 вересня 1864 році у місті Вінниця. Вихованням хлопчика займалася матір, яка і зуміла виховати у синові любов до прекрасного, до літератури;
- Життя у Коцюбинського було нелегким, тому довелося почати працювати ще в юному віці. Вже у 1882 році взявся за репетиторство, навчаючи дітей заможних батьків. Працював вчителем у ближніх селах. У цей же час починаються перші «проби пера», тобто майбутній діяч починає писати;
- Перша праця під назвою ««Андрій Соловійко, або Вченіє світ, а невченіє тьма», була зустрінута скептично. Михайлу навіть радили припиняти писати.
Коцюбинський продовжив свою справу. Вирішує відстоювати права на українську мову. У результаті світ побачили такі твори: «Intermezzo», «Fata morgana», поетична збірка «Сонячні кларнети» та інше.
Степан Руданський поет і лікар
Народилася ця велика людина у селі Хомутинці Вінницького повіту 6 січня 1834 року. Сталося це у родині сільського священника.
- Степан Руданський являється українським поетом, сатириком, лікарем. Разом з тим, займався перекладом античної літератури, громадським діячом;
- Писав на міжнаціональну й антиімперську тематику. Заснував жанр співомовки в українській літературі;
- Був автором веселих «співомовок», але не тільки. З під пера Руданського вийшли такі поезії як «Повій, вітре, на Вкраїну», «Чорний колір», «Ой, чому ти не літаєш» та інше.
Творчість відбивала особисте горе поета та письменника, велике значення надавалося стражданням народу. Деякі з його творів перетворилися на народні пісні.
Вінницький «шістдесятник» Євген Гуцало
Євген Пилипович Гупало народився 14 січня 1937 року у селі Старий Животів (тепер назва Новоживотів в Оратівському районі) Вінницька область. За життя став українським письменником, поетом, журналістом, поетом та кіносценаристом. Народився у родині сільських вчителів, дитинство не міг назвати простим. Але все одно вважав, що дитинство, то дитинство.
Хлопчику довелося пережити Другу світову війну, тяжкі й голодні повоєнні роки. Все це приносило страждання, але майбутній письменник ніколи не падав духом. Він зростав в атмосфері сільської інтелігенції, з самого народження йому привили любов до читання. Батьки заохочували сина до читання, і все відбилося на подальшому творчому шляху талановитого літературного діяча.
Вже у 1961 році Євген починає працювати у редакції газети «Літературна Україна». Пізніше переходить у видавництво «Радянський письменник», після чого переходить на творчу роботу.
- Вражав всіх навкруги своєю працьовитістю. Письменник зумів написати 34 прозові збірки (приблизно 200 оповідань), 20 повістей, 4 романи, 5 поетичних збірок та 6 видань для дітей;
- Як раз то, більша частина творчого доробку належить дитячій літературі. «Олень Август», «З горіха зерня», «Дениско», «Пролетіли коні»;
- Вісім творів письменника отримали екранізацію.
Прожив письменник 59 років, пішов з життя у 1995 році. Похований на Байковому кладовищі у Києві.
Політв’язень СРСР Василь Стус
Василь Стус займає окреме місце серед письменників родом з Вінниччини. Хоробра й незламна людина, яку знищила радянська влада. Але не зуміла знищити пам’ять про нього, ті літературні здобутки які Стус присвятив рідній землі.
- Народився Василь Стус 6 січня 1938 року у селі Рахнівка на Вінниччині. У родині виявився четвертою дитиною. Батьки мали невелике господарство та землю;
- Талановитий хлопчик рано навчився читати. Потайки від батьків пішов до школи. Дитині тоді ще не було навіть шести років. Батьки так багато працювали, що не одразу звернули увагу на те, що вдень хлопчика не буває вдома;
- Перші вірші Стуса були опубліковані у 1959 році. Збірка «Круговерть» вийшла у 1965 році. Наступними були «Зимові дерева», «Веселий цвинтар», «Час творчості». Звісно це був тільки початок творчого шляху літератора.
Останні свої тексти, поет й письменник писав вже у таборі. Для того, щоб приховати те, що писав від наглядачів табору, Стус писав дуже дрібно на тонких смужках, використовуючи для цього технічний папір. Помер великий український діяч у 1985 році, не витримавши тортур у таборі
Сучасні письменники Вінниччини
Йдуть роки, але талановитих письменників з Вінниці менше не стає. Наразі чудовими творами радують Вікторія Гранецька, Наталка Доляк, Василь Пастушин та інші.
Важливо те, що письменники з Вінниці радують не тільки дорослих читачів. Маленьких читачів також не забувають. Сьогодні для маленьких поціновувачів літератури пишуть такі вінницькі письменники як Василь Кобець, Григорій Усач, Тетяна Яковенко, Олена Вітенко та багато інших особистостей, що вкладають душу у свою душу.
Література завжди в Україні проходила складний шлях. Але це не означає, що письменники зраджували собі та улюбленій справі. Вражає те, наскільки мелодійною може бути наша мова, яка знаходить реалізацію у різних творах.
Вінниця подарувала нам чудових письменників і продовжує це робити. Завжди є змога взяти до рук книгу й насолодитися цікавим сюжетом й харизматичними персонажами, що фігурують на сторінках.
Більше цікавої інформації про місто Вінниця та Вінницьку область читайте на нашому сайті.